<< Zpět

 

Hlavní stránka

Libáň

 

     Město Libáň leží na říčce Bystřici , cca 12 km od Jičína. Do správy městečka Libáně patří pět samostatných celků, a to původní městečko Libáň , obce Psinice, Křešice, Zliv a Kozodírky. Město se nachází v nadmořské výšce 238 metrů, žije zde téměř 1700 obyvatel.

Ve městě se nachází zámek Staré Hrady.
Libáň je starobylé město v listinách XIV. století nazývaná Lubaň později Ljuban. Městem je Libáň nazývána od roku 1340.

V městečku můžeme vidět řadu historických památek, z nichž za nejstarší je považován původně ranně gotický kostel Nalezení sv. kříže (2. polovina 13. století). Kostel byl však v 18. století přestavěn v barokním slohu. Původně gotickým kostelem byl rovněž kostel sv. Jiří, ale i ten byl později stavebně upravován. Zde můžeme vidět dřevěnou zvonici z roku 1600.

Ocitneme-li se čtvercovém libáňském náměstí, nenecháme bez povšimnutí významný pomník mistra Jana Husa z roku 1925, který byl vytvořený dle návrhu profesora Ladislava Šalouna. V blízkosti se nachází pomník Karla Havlíčka Borovského z roku 1909.

Nepřehlédnutelnou dominantou náměstí je dvoupatrová budova městského úřadu, kde najdeme také městskou knihovnu a můžeme navštívit místní muzeum.

 

 

 

Libáň náměstí

 

 

 

Libáň náměstí

 

 

Libáň náměstí

 

 

 

<< Zpět

 

Hlavní stránka

 Český ráj Info - specialista na ubytování v Českém ráji a okolí.

 

 

Restaurování a opravy starožitného nábytku